Přejít k hlavnímu obsahu

Knihy o historii radiace a radiační ochrany od Bo Lindella

Díky Severské společnosti pro radiační ochranu (Nordic Society for Radiation Protection), která představuje sdružení odborníků a příznivců radiační ochrany z Dánska, Švédska, Norska, Islandu a Finska, byl připraven anglický překlad čtyřech fenomenálních knih Bo Lindella o historii radiace a radiační ochrany.

Bo „Bosse“ Lindell (1922 – 2016), který mimo jiné působil jako předseda ICRP, předseda UNSCEAR, předseda švédského úřadu pro radiační ochranu (Strålsäkerhetsmyndigheten), se během svého dlouhého a na události bohatého života setkal s většinou významných vědců, kteří přispěli k rozvoji věd o radiaci a radiační ochraně ve 20. století, a přitom sám významně přispěl k mnoha zásadním událostem. Osobní vyprávění Bo Lindella poskytuje neobyčejně čtivý popis všech významných událostí, okořeněný mnoha zábavnými a někdy i srdceryvnými historkami.

První dvě knihy, Pandořina skříňka (Pandora’s box) a Damoklův meč (The sword of Damocles), pokrývají historii radiace a ochrany od starověkého Řecka až po rané použití rentgenových paprsků a radioaktivity pro lékařské i jiné účely a vývoj a první použití jaderných zbraní. Třetí kniha, Herkulovská práce (The labors of Hercules), se zaměřuje na Rolfa Sieverta, pokrok v jaderné energii, jaderné zbraně a globální spad, rané jaderné havárie, lékařské použití záření a další. Poslední kniha, Sisyfova dřina (The toil of Sisyphus) vznikla v analogii k obtížím, s nimiž se potýká jaderná energetika ve snaze získat přijetí. Kniha se však neomezuje pouze na jadernou energetiku, pokrývá všechny aspekty problémů radiační ochrany během období významných politických a společenských otřesů po celém světě v poslední třetině 20. století.

Knihy v pdf formě jsou ke stažení zde:

https://nsfs.org/?page_id=1364